Categories
články

Akcie – Ekonomické cykly
Když se podíváte do historie, zjistíte, že se vše neustále opakuje. Čím více ji studujete, tím méně vás překvapí věci, které se kolem nás dějí. To se děje i na akciových trzích. Ty z dlouhodobého hlediska rostou například o 8% ročně, ale v menším měřítku zjistíte, že rostou rychleji, např. 12% ročně, a jednou za čas dojde k tzv. korekci a cena se během pár let propadne třeba o 50%. Poté, co se trh opět uklidní, začne cena opět stoupat. Rizikovost těchto investic by se tedy dala spojit nejen s tím, na jakou dobu investujete, ale i v jak dlouhou dobu investujete. Pokud nakupujete po 30% pádu ceny, mělo by riziko být logicky menší, než když nakupujete po 30% nárůstu. Krizi spustí často něco nového, jednou je to .com, podruhé nemovitostní trh a příště ji spustí pravděpodobně něco jiného. Možná ji spustí vir COVID-19 a možná také ne. Záleží na tom, zda centrální banky vytisknou dostatek peněz na to, aby ji zažehnali a také na průběhu šíření tohoto viru. Vy jste pravděpodobně zažili minimálně 2 krize.

v roce 2010
Internetová horečka 

v roce 2007
Americké hypoteční krize

Největší krize 20. století byla Velká hospodářská krize z roku 1929:

Na těchto krizích samozdřejmě spousta lidí prodělá a také spousta lidí vydělá. Je to jen o tom, jaké máte finanční možnost, jak moc se v trhu vyznáte a jakou strategii zvolíte. Je dobré se nezaměřovat pouze na jeden trh. Pokud budete investovat například jen do akcií, může se vám stát, že investici špatně načasujete a peníze si tzv. ,,zavážete’’ na dlouhé období. Určitě je dobré znát i:

Wall st. cheat sheet
https://www.coindesk.com/panic-mode-what-a-wall-street-chart-tells-us-about-bitcoins-price

který popisuje psychologii v investování a jeho vývoj si zkuste nasadit na cenu akcií, zlata, nebo např. Bitcoinu. V krizi je dobré sledovat další fundamentální ukazatele jako je například vývoj nezaměstnanosti, ekonomické zprávy různých států, velikost peněžní zásoby, vyjádření centrálních bank a v aktuální situaci např. vývoj šíření nemoci COVID-19, vývoj případného léku, či průběh pandemie v jednotlivých krajinách. Pokud jste přesvědčeni že vypukla krize, máte peníze, které můžete na určitou dobu postrádat, jste ochotni podstoupit rizika, je dobré určit si, které všechny investiční nástroje chcete využít s ohledem na jejich rizikovost. Rozvrhněte si, kolik peněz by jste chtěli dát do kterého trhu a jakou formou. Zohledněte nákladovost, likviditu, způsob danění a koukněte se na historický vývoj jejich ceny v minulých krizích, ať se můžete blíže seznámit s rizikovostí daného trhu. Po tom, co si uděláte svoji ,,investiční mapu’’ máte před sebou poslední důležitý krok. Zvažte kdy a při jakých cenách budete nakupovat.

Poměrně dobrá strategie může být tzv.
dollar-cost-averaging https://www.tradesmart.cz/co-to-je-dollar-cost-averaging-dca- -trading-terminologie/

kdy pravidelně dokupujete. Takže když cena padá, nakupujete stále levněji a levněji. Je to asi jediný způsob jak si zajistit, že trefíte tzv. dno ceny, každopádně ale ne s celou investovanou částkou.